Limited Time Sale$131.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209122237 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $88.00 | Model Number | 209122237 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 703670724688 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 14inch Touch Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 14inch Touch Laptop |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Extended |
| Audio features | Basic audio capabilities with headphone/microphone jack |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Celeron |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Celeron |
| Audio Output Type | internal |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | USB devices, SD cards, headphones, mice, keyboards, storage devices, printers, or other accessories that support USB, SD card, headphone/microphone, Wi-Fi, and Bluetooth interfaces |
| Display Technology | LED |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| RAM Memory Slot Total Count | 6 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 8"W x 0.69"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form