Limited Time Sale$275.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071348 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $184.00 | Model Number | 209071348 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP 15.6-inch laptop is a powerful and versatile device that is perfect for a wide range of applications. It features a 13th Generation Intel Core i7-1255U processor, 16GB of DDR4-3200MHz RAM, and a 512GB SSD storage drive, providing fast and efficient performance for multitasking and running demanding software applications. The laptop also comes with an Intel Iris Xe graphics card, which offers impressive visual performance and smooth video streaming capabilities.
| UPC | 197497849608 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5.99 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| CPU Codename | Alder Lake |
| CPU L2 Cache | 1 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP |
| Power Device | Internal Rechargeable Battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | battery |
| Screen Finish | glossy or smooth |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 or higher |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1255U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB or Wi-Fi enabled accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 or more |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form