Limited Time Sale$290.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209077702 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $193.60 | Model Number | 209077702 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: Intel Core i3-1115G4 Processor (2 Cores, Base clock at 3.0GHz, up to 4.1GHz with Intel Turbo Boost Technology)Memory: Up to 32GB DDR4 RAMHard Drive: Up to 1TB PCIe Solid State DriveOperating System: Windows 11 HomeGraphics: Intel UHD GraphicsDisplay: 15.6" HD (1366 x 768) Display, micro-edge, BrightViewScreen Resolution: 1366 x 768Ports: 1 x SuperSpeed USB Type-C, 2 x SuperSpeed USB Type-A, 1 x HDMI, 1 x SD Card Reader, 1 x Headphone/Microphone Combo, 1 x AC Power Port Numeric Keyboard: Yes Media Drive: SD Card ReaderHard Drive: NoneWireless Connectivity: Wi-Fi 5 and BluetoothBluetooth: YesColor: White
| UPC | 195161623721 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | White |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Notebook |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 4K, 720p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 2041 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Documentation |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | 1115G4 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB, USB Type C |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | 8 Gb |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1366×768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Webcam, Wifi |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form