Limited Time Sale$419.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209118840 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $280.00 | Model Number | 209118840 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core i3-1215U, 2 P-Core, 4 E-Core, Total 8 Threads, Up to 4.40GHz, 10MB Cache Graphics: Intel UHD Graphics Display: 15.6" diagonal FHD(1920 x 1080), WLED, antiglare, SVA Operating System: Windows 11 Pro Memory: Upgraded to 32GB RAM Storage: Upgraded to 2TB PCIe SSD Ports: 2 x USB 3.2 Gen 1.0 Type-A ports 1 x USB 3.2 Gen 1.0 Type-C port 1 x HDMI 1.4 1 x Headphone/microphone combo port 1 x AC Smart pin adapter plug Wireless: MediaTek MT7921 Wi-Fi 6 802.11ax (2x2) multi-user MIMO supported and Bluetooth 5.2 Webcam: HP True Vision 720p HD Camera with temporal noise reduction and integrated dual array-digital microphones Dimensions (W x D x H): 14.11 x 0.71 x 9.53 inches Weight: 5.04 pounds Color: Chalkboard Gray
| UPC | 197192723395 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Chalkboard Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 x Windows 11 Professional Plus |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | 1215U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, wireless keyboards, mice, headphones |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form