Limited Time Sale$299.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209076920 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $199.60 | Model Number | 209076920 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Operating system Windows 11 ProProcessor 12th Gen 12th Gen Intel Core i7-1260P (18 MB cache, 12 cores, 16 threads, up to 4.70 GHz Turbo)Graphics Integrated Intel Iris Xᵉ GraphicsMemory 4GB DDR4-3200 MHz RAMInternal drive 512GB PCIe NVMe TLC SSDOptical drive Not includedDisplay 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSCExternal I/O Ports 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) 3 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power) 1 AC power 1 HDMI 2.1b 1 stereo headphone/microphone combo jack 1 RJ-45Camera 720p HD privacy cameraAudio Dual stereo speakers, dual array microphonesKeyboard HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard with numeric keypadWireless technology Realtek RTL8852AE Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.2 wireless cardPower supply HP Smart 65 W External AC power adapterBattery HP Long Life 3-cell, 42 Wh Li-ionDimensions (W X D X H) 14.14 x 9.2 x 0.78 inWeight Starting at 3.84 lbFingerprint Reader Yes
| UPC | 195122818036 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| Voltage | 41 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ProBook |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.8 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10.0, 9.0 Hours |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 15 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number Of Cells | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 1334U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB-C devices, USB-A devices, external displays via HDMI, wireless devices via Wi-Fi and Bluetooth |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Headphone, Media Card, USB |
| Memory Clock Speed | 3.6 GHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, backlit, spill-resistant keyboard with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11a, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Battery Average Life Standby | 9.75 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.2"L x 14.14"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Copilot AI, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form