Limited Time Sale$419.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096030 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $279.60 | Model Number | 209096030 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 191628959068 191628963096 889894306647 889894306630 192018402829 889894306609 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 7.4 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 15t |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| CPU Codename | Kaby Lake |
| Chipset Type | AMD chipset |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 3AX49UA |
| Power Device | [AC Adapter] |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | keyboard, DVD-Writer, battery, 3-cell lithium-ion |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Headphone jack and built-in microphone compatible with various audio formats supported by Windows 10 |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-7200U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, audio devices, and other accessories with HDMI, USB, or wireless (Bluetooth, Wi-Fi) connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-150 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad, Microphone, Touch Bar |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year Limited |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | boundary |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.1 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Battery Average Life Standby | 8 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 1 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15"L x 10"W x 1"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | touchscreen |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form