Limited Time Sale$923.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209092349 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $616.00 | Model Number | 209092349 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.HP 17.3 inch laptop is the ideal touchscreen laptop for students, families, and home users who need a balance of performance and style. Equipped with up to 64GB RAM, 4TB SSD, and a responsive HD+ touchscreen, it supports smooth multitasking across schoolwork, entertainment, and everyday productivity. Sleek, lightweight, and packed with powerful features — it's a versatile laptop computer for every user.Brand: HPSeries: HP 17.3 Touchscreen LaptopProcessor: Intel Core i7-1355UProcessor Brand: IntelProcessor Model Number: i7-1355UCPU Boost Clock Frequency: 5.0 gigahertzGraphics: Intel GraphicsGraphics Type: IntegratedProcessor Core: 10-coreOperating System: Windows 11 ProScreen Size: 17.3 inchesScreen Type: TouchscreenDisplay Type: LEDScreen Resolution: 1600 x 900 (HD+)Memory: 16GB / 32 GB / 64GB RAMType of Memory (RAM): DDR4Storage Type: SSDHard Drive: 1TB / 2 TB / 4TB PCIe SSDWireless Connectivity: Wi-Fi, BluetoothAudio Technology: HD Audio with stereo speakersKeyboard: Full-size, soft grey keyboard with numeric keypadColor: SilverPorts & Slots:1 x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors)2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate1 x AC smart pin1 x HDMI 1.4b1 x headphone/microphone comboProduct Dimensions:1. Height: 0.81 inches2. Width: 15.78 inches3. Depth: 10.15 inchesWeight: 4.6 poundsEnergy efficiency: EPEAT Silver registered
| UPC | 198828495785 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 17 Touchscreen Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 13.1 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 17t-CN300 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| HardDrive Size | 4 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-1355U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1600 x 900 |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-cell/On-cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, USB accessories |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.81"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Fingerprint Reader, HD Audio, Lightweight, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form