Limited Time Sale$575.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209080677 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $383.60 | Model Number | 209080677 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Disclaimer: We specialize in computers with customized configurations. The factory box may be opened to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. The modified product is professionally tested and resealed.PC Series: HP 17-CN500 LaptopDisplay: 17.3" FHD (1920 x 1080) IPS Anti-Glare 300 nits, 62.5% sRGB, 60Hz, Thin Bezel LCDProcessor: Intel Ultra 7 255U 12-Core (Base Clock 2.0GHz, Up to 5.2GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache, 12 cores, 2 Performance-Cores, 10 Efficient-Cores, 14 threads)Graphics: Intel Graphics Memory: Upgraded to 16GB DDR5 5600 MHz SDRAMStorage: Upgraded to 1TB NVMe M.2 SSDKeyboard: Fullsize Backlit Keyboard with NumpadCommunications: Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.3Camera: 720p HD Camera with Privacy ShutterAudio: Dual speakersOperating system: Windows 10 HomePorts & Slots: 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support Power Delivery / DisplayPort / Power-off Charging / 10Gbps, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A support 5Gbps, 1x HDMI v1.4, 1x Headphone/Microphone Combo Jack, 1x Coaxial plug Power JackBattery: 3 Cell 41Wh, (Up to 8hours non-gaming battery life).Size and Weight: 15.78 x 10.15 x 0.78 inches, 4.62 lbsColor: Natural Silver45W AC Adapter, ONT 32GB USB Drive included
| UPC | 738211539728 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | 17-CN500 |
| Model Year | 2025 |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | 17-CN5037NR-CTO |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 255U |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form