Limited Time Sale$479.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209115020 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $320.00 | Model Number | 209115020 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Do your thing, anywhere, with the help of the compact HP Laptops 17 inch. The lightweight HP core i5 laptop is thoughtfully designed for sustainability while blending performance and comfort. Experience reliable performance with an Intel Processor, fast Wi-Fi, and plenty of storage, a bigger, bolder, picture-perfect display, amazing audio, and advanced collaboration technology. OS Windows 11 Pro 64-bit - elevate every workstyle and productivity with AI-powered efficiency and enterprise grade protection Software Lifetime Microsoft Office included. Your creativity now gets a boost with Microsoft Office - Word, Excel, and Power Point CPU 13th Gen Intel Core i5-1335U (12 MB cache, 10 cores, 12 threads, up to 4.6 GHz Turbo) Memory 16 GB DDR4 RAM for easy multitasking, effortless browsing and streaming Storage 1 TB PCIe NVMe M.2 SSD for fast bootup and ample storage Display 17.3-inch FHD IPS, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC - a ultra thin screen with narrow bezels Graphics Intel Iris Xe graphics enhance your business capabilities with smooth visuals and efficient processing Connectivity Realtek Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 (Gigabit data rate) 5Gbps signaling rate USB-C (data transfer) + 2x USB-A, HDMI 1.4b, headphone/microphone combo Camera HP True Vision 720p HD camera. Enjoy face-to-face video chats in vibrant clarity and cinematic HD Audio with B&O-tuned stereo speakers Battery Up to 8.5 hrs runtime to let you work or play all day long. HP Fast Charge (50% charge in 45 mins Premium Design Full-size, backlit keyboard with a number pad and lift-hinge design for more natural typing and number crunching With a sleek silver finish, and thin, light weight and portable design, the HP computer laptop exudes professionalism and style
| UPC | 195122947675 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Essential 17 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 17 Inches |
| Battery Life | 8.5 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 17 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1 x HP Earphone |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1335U |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Device, Printer, Other Accessories |
| Display Technology | LED IPS |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Full-size, backlit with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.81"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 365 |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HP Earphone, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form