Limited Time Sale$405.59 cheaper than the new price!!
| Management number | 209123112 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $270.40 | Model Number | 209123112 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
STATEMENTOriginal Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.GENERAL INFORMATIONBrand: HPSeries: HP 17 inch Touchscreen LaptopColor: SliverOperating System: Windows 11 Pro PROCESSORCPU: AMD Ryzen 5 7430UTotal Cores: 6Total Threads: 12Max Turbo Frequency: 4.3 GHzCache: 16 MB L3 Cache GRAPHICSGraphics Type: Integrated GPU: AMD Radeon Graphics DISPLAYScreen Size: 17.3 inchesResolution: HD+ (1600 x 900)Display Type: LEDBrightness: 250 nits MEMORY & STORAGEMemory: 16 GB DDR4, 3200MT/s RAMStorage: 1 TB PCIe NVMe M.2 SSD PORTS1 USB Type-C 5Gbps signaling rate2 USB Type-A 5Gbps signaling rate1 x HDMI 1.4b1 x Headphone/Microphone combo1 x AC smart pin WIRELESSWi-Fi 6(2x2)Bluetooth 5.4 FEATURESKeyboard: Keyboard with Numeric KeypadHD Camera: Enhanced by AI Noise ReductionHP Fast Charge: Go from 0 to 50% Charge in Approximately 45 minutes DIMENSIONSWidth: 15.78 inchesDepth: 10.15 inchesHeight: 0.81 inchesWeight: 4.82 lbs IncludedOptical Drive Type: NoneCharger: YesUser Guide: Yes
| UPC | 197961429411 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptops |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | B97RFUA#ABA |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Accessories(shipped separately, not packaged with the computer), HP 17 inch Touchscreen Laptop |
| Screen Finish | Glossy |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Ryzen 5 7430 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1600x900 |
| Touch Screen Type | Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, audio devices, and other Bluetooth/Wi-Fi enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.81"Th |
| Other Special Features of the Product | 17.3 inch HD+ (1600×900) Anti-glare Display, HD Camera with AI Noise Reduction, HP Fast Charge + Long Battery Life, Numeric Keypad, Windows 11 Pro + Copilot AI |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form