Limited Time Sale$287.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209110849 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $192.00 | Model Number | 209110849 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Processor】 Intel Celeron Processor N4500 up to 2.8 GHz,4MB L3 Cache Processor, 2 cores, 2 threads 【Graphics】 Intel UHD Graphics 【OS】 Windows 11 Pro 64-bit 【Memory】 16GB DDR4 SDRAM 【Hard Drive】 512GB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive 【 Display 】 15.6" FHD (1920x1080) 250 nits Anti-glare 【Wireless】 Wi-Fi 6, 8852BE 802.11ax (2x2) + BT5.2 【Audio】 High Definition (HD) Audio, 2x Integrated Stereo Speakers 【Keyboard】 US English, NonBacklit Full Size Keyboard 【Webcam】 HD 720p with Temporal Noise Reduction 【Ports】 2 x SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 1 x SuperSpeed USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) 1 x AC input port 1 x HDMI 1.4b 1 x RJ-45 Ethernet 1 x Headphone / Mic Combo Jack 1 x SD Card Reader 【Battery】 Up to 8 Hours 【Color】 Silver 【Dimensions】 14.09 x 9.53 x 0.78 【Weight】 3.83 lbs
| UPC | 194850983788 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | G9 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | G9 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Celeron Dual Core N4500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Celeron |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | GDDR4 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, or wireless connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full Size, NonBacklit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB, USB-C, HDMI, Ethernet, Headphone/Mic Combo Jack |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 9.53"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form