Limited Time Sale$239.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209109011 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $160.00 | Model Number | 209109011 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Create in stunning 4K clarity; A striking 4K display that lets you stream, entertain and create in life-like quality. See anything you can imagine with up to 8-million pixels at your disposal.
| UPC | 193424931590 192018681880 193905408641 193424931613 193424931569 193424931606 193424931538 193424931521 193424931545 193424931644 193424931583 193424931620 193424931552 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural silver and Black |
| Shape | Rectangular |
| Voltage | 240 Volts (AC) |
| Brightness | 300 Candela |
| Model Name | HP 27f 4K Display |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Color Gamut | 0.99 |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 10.6 Pounds |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Cable Length | 501.4 Millimeters |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Model Number | 27f 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| BuiltIn Media | A/C power cable 1.9 m (6.2 ft); Power adapter 1.0 m (3.3 ft); HDMI cable 1.8 m (5.9 ft); Quick set up poster; Service phone list card; Warranty |
| Mounting Type | Desk Mount |
| Response Time | 5 Milliseconds |
| Screen Finish | Anti-Glare |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Warranty Type | limited warranty |
| Contrast Ratio | 1900-02-10T16:01:00.000Z |
| Item Type Name | Monitor |
| Has Color Screen | Yes |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Power Consumption | 27 Watts |
| Compatible Devices | Gaming Console, Laptop, Desktop |
| Display Technology | 4K |
| Additional Features | Aspect ratio: 16:9, Connectivity: 1 x DisplayPort, 2 x HDMI, Contrast: Dynamic Ratio 10M:1, Resolution: 3840 x 2160 @ 60 Hz, Viewable image area: 27-inch diagonal |
| Warranty Description | HP standard 1 year limited warranty. |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Item Dimensions D x W x H | 7.62"D x 24.16"W x 19.74"H |
| Specific Uses For Product | Business, Personal, Student |
| Display Resolution Maximum | 3840 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Picture Quality Enhancement Technology | 4K UHD resolution, FreeSync, sRGB color gamut, Anti-Glare screen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form