Limited Time Sale$689.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209079465 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $460.00 | Model Number | 209079465 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: AMD Ryzen 7 PRO 6850U Processor (2.70 GHz up to 4.70 GHz, 8 Cores, 16 Threads, 16MB L3 Cache)Graphics: AMD Radeon GraphicsMemory: Up to 64GB DDR4 RAMHard Drive: Up to 2TB PCIe NVMe M.2 Solid State DriveOperating System: Windows 11 ProDisplay: 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 400 nits, 100% sRGBScreen Resolution: WUXGA (1920 x 1200)Keyboard: HP Premium Keyboard - spill resistant, backlit keyboard (Enable: F9)Fingerprint Reader: YesPorts:2 x Superspeed USB Type-A 5Gbps signaling rate2 x Superspeed USB Type-C 40Gbps signaling rate1 x HDMI 2.11 x stereo headphone/microphone combo jack1 x Smart CardWireless Connectivity: Wi-Fi 6 and Bluetooth 5 comboWebcam: 5 MP privacy cameraAudio: Audio by Bang & Olufsen, dual stereo speakers, dual array world-facing microphonesDimensions: 12.42 x 8.82 x 0.76 inWeight: 3.09 lbsColor: Silver
| UPC | 197029824615 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | HSN-I49C-4_544M*AV |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Traditional Clamshell Laptop |
| Item Weight | 3.09 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Rembrandt |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Chipset Type | AMD Ryzen 7 PRO 6850U |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Model Number | HSN-I49C-4_544M*AV |
| Power Device | USB Power Delivery |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Battery, Documentation |
| Screen Finish | Matte/anti-glare |
| Series Number | 4 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Dual stereo speakers, dual array microphones by Bang & Olufsen |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 6850U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Non-touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 5 MP Privacy Camera |
| Compatible Devices | Various devices utilizing USB, Wi-Fi, HDMI, and Bluetooth connectivity technologies |
| Display Technology | IPS |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | Dual stereo speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.42"L x 8.82"W x 0.76"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form