Limited Time Sale$527.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209118386 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $352.00 | Model Number | 209118386 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Create, edit, and design like never before with the HP ENVY Desktop. This HP desktop’s hardware is impressive, featuring the 12th Generation Intel® Core™ i7-12700 processor and Intel® UHD Graphics 770—great for dynamic multitasking and stunning 4K visuals (1) (2). In addition to the Intel® processor and graphics card, this pre-built PC is designed to compliment any work space. On top of all these powerful specs, your device comes with a wired mouse and keyboard combo so you can be one step closer to your desired office or gaming setup. This desktop tower offers amazing frame rates thanks to 16 GB of RAM and boasts ample storage and snappy start-ups with both 512 GB of SSD and 1 TB of SATA hard drive storage (3). Enjoy plenty of ways to connect a display or an external storage drive with 9 USB ports (4) (5), VGA, HDMI Out 1.4b, ethernet port, and a headphone/microphone jack. From a rejuvenated Start menu to new ways to interact with your content, this Windows 11 Pro desktop computer offers an innovative interface that seamlessly integrates with your modern life (6). Beyond the stylish new OS, your device is also covered by a 1-year limited hardware warranty. Experience reliable connectivity whenever you create with the Wi-Fi (2x2) and Bluetooth® combo (7) (8) and elevate collaboration time with support for immersive 5.1 surround sound. Not only is this HP computer desktop built for creativity, but sustainability too—this PC includes water-based paint in the design (9), is EPEAT® Silver registered (10), and ENERGY STAR® certified (11). (1) Multi-core is designed to improve the performance of certain software products. Not all customers or software applications will necessarily benefit from the use of this technology. Performance and clock frequency will vary depending on application workload and your hardware and software configurations. Intel’s numbering is not a measurement of higher performance. (2) Part of the total system memory (RAM) is used for graphics/video performance. System memory dedicated to graphics/video performance is not available for other use by other programs. Internet service is required and not included. Graphics output may be limited based on the maximum resolution of the display. (3) Actual formatted capacity is less. A portion of internal storage is reserved for preloaded content. (4) USB Type-C® and USB-C® are trademarks of the USB Implementers Forum. (5) Actual throughput may vary. (6) Not all features are available in all editions or versions of Windows. Systems may require upgraded and/or separately purchased hardware, drivers, software, or BIOS update to take full advantage of Windows functionality. Windows is automatically updated and enabled. High-speed internet and Microsoft account required. ISP fees may apply and additional requirements may apply over time for updates. See http://www.windows.com. (7) Wireless access points and internet service are required and sold separately. The availability of public wireless access points is limited. Wi-Fi 5 (802.11ac) is backward compatible with prior Wi-Fi 5 specs. (8) Bluetooth® is a trademark owned by its proprietor and used by HP Inc. under license. (9) Percentage of water-based paint varies by product. (10) Based on U.S. EPEAT® registration according to IEEE 1680.1-2018 EPEAT®. EPEAT® status varies by country. Visit www.epeat.net for more information. (11) ENERGY STAR and the ENERGY STAR mark are registered trademarks owned by the U.S. Environmental Protection Agency.
| UPC | 196548635641 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 12th Gen i7 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | i7-12700 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | TE01-3022 |
| Video Output | HDMI, VGA |
| BuiltIn Media | desktop |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 29 x 29 x 29 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i7-12700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | BGA 413 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Specification Met | Energy Star |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | traditional |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty. |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | DVD |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Productivity, Content Creation, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 30 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 8 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form