Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209080938 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209080938 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Description The newest 12th Generation Intel Core i7 (10 Core) Processor to keep you getting things done fast with high performance; Make staying connected on the go faster and easier with fast Wi-Fi 6; 17.3" Touchscreen featuring FHD resolution, 300Nits 100%sRGB and narrow bezels; Enjoy your photos, movies, and games with the crisp quality; With HDMI 2.1, Thunderbolt 4 with USB4 Type-C port, making connection easier and faster. Product Features Operating System: Windows 11 Home Processor: 12th Gen Intel Core i7-1255U (up to 4.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) Graphics & Video: 17.3" diagonal, FHD (1920 x 1080), Touch, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning Gorilla Glass NBT, 300 nits, 100% sRGB; Intel Iris Xᵉ Graphics Communications: Intel Wi-Fi 6 AX211 (2x2)+ and Bluetooth 5.2 combo (Supporting Gigabit data rate) HP Wide Vision 720p HD camera with camera shutter integrated dual array digital microphones Audio: Audio by Bang & Olufsen; Dual speakers; HP Audio Boost Keyboard: Full-Size Backlit Keyboard with Numeric Keypad Ports & Slots: 1x Thunderbolt 4 with USB4 Type-C (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) 1x SuperSpeed USB Type-A (HP Sleep and Charge) 2x SuperSpeed USB Type-A 1x HDMI 2.1 1x Multi-Format SD Media Card Reader 1x Headphone/Microphone Combination Jack Power Supply: 4-Cell 55Wh Li-Ion Polymer Battery Additional Information: Dimensions: 15.71" W x 10.20" L x 0.78" H Approximate Weight: 5.60 lbs
| UPC | 196068441692 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | 64GB RAM |2TB PCIe SSD+Stylus Pen |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP ENVY |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel Tiger Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 17-cn0033dx |
| Power Device | battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | battery |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | i7-1255U 10 Core |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i5-1135G7 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | in-cell/on-cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, SD cards, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Headphone, Solid State Drive, USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Thunderbolt |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.7"L x 10.1"W x 0.79"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form