Limited Time Sale$719.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 208623438 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | $480.00 | Model Number | 208623438 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The HP Envy x360 15 convertible laptop has a 15.6-inch touchscreen, 12th Gen Core i7 processor, 64GB RAM, 2TB SSD storage, stylus, backlit keyboard, Thunderbolt 4 ports, and Windows 11 Home.
| RAM | 64 GB DDR4 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| Series | Envy X360 15 |
| Processor | 1.7 GHz core_i7 |
| Hard Drive | 2 TB SSD |
| Item Weight | 3.02 pounds |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Power Source | Battery Powered |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | 802.11ax, Bluetooth |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Hardware Platform | PC |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Product Dimensions | 14.13 x 9.02 x 0.73 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Number of Processors | 10 |
| Item Dimensions LxWxH | 14.13 x 9.02 x 0.73 inches |
| Max Screen Resolution | 1920x1080 Pixels |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Average Battery Life in hours | 8 Hours |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form