Limited Time Sale$347.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209071915 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $231.60 | Model Number | 209071915 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP Laptop 15.6" FHD for Business and Students Processor: AMD Ryzen 7 7730U, 8 Core and 16 Threads, Up to 4.5GHz,16MB Cahce Graphics: AMD Radeon Graphics Memory: Upgraded to 16GB RAM Storage: Upgraded to 1TB SSD Display: 15.6" FHD micro-edge (1920 x 1080) display offers vivid picture Operating System: Windows 11 Home Wireless: Realtek Wi-Fi 6 (1x1) and Bluetooth 5.3 compatible combo Ports: 2 x USB 3.2 Gen 1.0 Type-A ports; 5 Gbps signaling rate 1 x USB 3.2 Gen 1.0 Type-C port; 5 Gbps signaling rate (data transfer only; charging or external monitors not supported) 1 x Headphone/microphone combo port 1 x HDMI v1.4b output port 1 x AC Smart pin adapter plug Webcam: HP TrueVision 720p webcam Minimum dimensions (W x D x H): 14.17 in (W) x 9.29 in (D) x 0.73 in (H) Weight: 3.52 lb
| UPC | 197192398050 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | 7730U |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB or Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 3rd Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Numeric Keypad |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form