Limited Time Sale$773.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117239 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $516.00 | Model Number | 209117239 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: Intel Core i7-14700F (20 Cores, 28 Threads, 33MB L3 Cache, 1.50GHz base frequency, up to 5.40GHz max turbo frequency)Memory: Up to 64GB DDR5 RAMHard Drive: Up to 4TB PCIe NVMe M.2 Solid State DriveOperating System: Windows 11 ProGraphics: NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics (8GB GDDR6)Ports:3 x Superspeed USB Type-A1 x Superspeed USB Type-C4 x USB Type-A 2.01 x HDMI1 x RJ-453 x DisplayPort1 x Power supply2 x Audio PortOptical Drive: NoneMedia Drive: NoneWireless Connection: Wi-Fi 6 and BluetoothBundle: Thunderobot KG3089R Gaming KeyboardDimensions: 13.26" x 6.1" x 12.12"Weight: 12.27 lbsColor: Black
| UPC | 198415281791 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | TG03 |
| Model Year | 2025 |
| Style Name | Windows 11 Pro |
| Item Weight | 13.1 Pounds |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Model Number | TG03 |
| BuiltIn Media | HP Gaming Tower Desktop |
| Item Dimensions | 13.26 x 12.12 x 6.1 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 20 |
| Processor Speed | 5.4 GHz |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 14700F |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1366 |
| Graphics Card Ram | 8 |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| Memory Slots Available | 2 |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form