Limited Time Sale$719.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121635 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $479.60 | Model Number | 209121635 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
With the latest AI-boosted Intel Core Ultra processor, the HP OmniBook 7 17.3 inch Next Gen AI PC is up for the toughest work. Work and study from anywhere without worry of damage due to drops, humidity, or extreme temperatures with a PC built for durability, passing MIL-STD US standard testing. Optimize your workload with the latest AI-boosted Intel Core Ultra 7 processor and NPU reaching up to 47 TOPS. Work more efficiently with the personalized optimization from the latest Copilot+ PC experiences. Meet, present, and connect with vivid visuals and clear audio with AI tools like Poly Camera Pro, Poly Studio, and the latest Windows Studio Effects. Assisted by a 5MP camera with auto switch HDR and 17.3 inch touchscreen you'll have focused connections and ample viewing room to showcase your next big idea. The HP OmniBook 7 17.3 inch Next Gen AI PC comes with a 65 W USB Type-C power adapter and goes from 0 to 50% charge in 45 minutes. Plus, it contains recycled materials and is EPEAT Gold with Climate+ registered and ENERGY STAR Certified. HP is here to help. This HP computer comes with 1-year limited hardware warranty and 1-year limited technical support for software and initial setup with 24-hour, 7 days a week web support when shipped from and sold by Amazon.com.
| UPC | 198990222615 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Glacier silver aluminum |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP OmniBook 7 NGAI 17-dc0000nr |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Color Gamut | 100.0 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5.18 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel integrated SoC |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 8533 MHz |
| Model Number | B6KG1UA#ABA |
| Power Device | 65 W USB Type-C power adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | 3 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| BuiltIn Media | HP OmniBook 7 NGAI 17-dc0000nr ; charger |
| Series Number | 1 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | 256V |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Touchpad Feature | Yes |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | IPS |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Micro USB Type A, USB |
| Memory Clock Speed | 8533 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio |
| Wireless Technology | Bluetooth 5.3, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc 140V GPU (8GB) |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, backlit, soft grey keyboard with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 1 TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5x |
| Memory Slots Available | onboard |
| Microphone Form Factor | integrated dual array digital microphones |
| Optical Storage Device | No Optical Storage Device |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Number of Ethernet Ports | 3 |
| Specific Uses For Product | Home, Premium computing |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Effective Video Resolution | 5 |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Front Photo Sensor Resolution | 5 MP |
| LithiumBattery Energy Content | 83 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.59"L x 10.18"W x 0.6"Th |
| Automatic Backup Software Included | 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial, Windows 11 Home |
| Notebook Pointing Device Description | HP Imagepad |
| Other Special Features of the Product | 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 17.3" diagonal, FHD (1920 x 1080), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 400 nits, 100% sRGB, 3 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 HDMI 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge), Intel Core Ultra 7 256V (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads), Sandblasted anodized finish |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form