Limited Time Sale$353.69 cheaper than the new price!!
| Management number | 212189512 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $235.80 | Model Number | 212189512 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEWDetailed Configuration:Substantial high-bandwidth 8GB RAM DDR5 to smoothly run your games and photo- and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once. A flash-based 512GB SSD has no moving parts, resulting in faster start-up times and data access, no noise, and reduced heat production and power draw on the battery.Key Specifications:Screen Size (inches): 16Screen Resolution: 1920 x 1200Touch Screen: YES2-in-1 Design: YESProcessor (CPU): AMD Ryzen 5 220System Memory (RAM): 8GB RAM DDR5Storage: 512GB SSD Graphics Type: IntegratedGraphics: AMD Radeon 740MOperating System: Windows 11 ProBacklit Keyboard: YESFingerprint Reader: NOConectivity: Wi-Fi 6E (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless cardBattery: 4-cell Lithium-ion polymerDimensions (inches): 14.02 x 9.67 x 0.61Weight (lbs): 4.18
| UPC | 198990267227 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Meteor Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 4.2 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Microsoft Office 2021 |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 5 220 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, wireless keyboards, mice, and other Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| CPU Model Generation | 7 |
| Graphics Description | AMD Radeon 740M |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.02"L x 9.67"W x 0.61"Th |
| Other Special Features of the Product | 2-in-1/Convertible, Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form