Tripp Lite SmartRack SRCABLEVRT12 Vertical Cable Manager - Black
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
16
quantity
Product details
Category
Features
  • Vertical Cable Manager, 6 foot, finger duct with cover
  • High capacity (12" width) for large cable bundles
  • Split into three 2 foot sections to allow for multiple installation options
  • Helps eliminate cable stress
Limited Warranty 5 Year
Additional Information
    • Toolless button mounts
    • Organizes cables within an Open Rack
    • High capacity for large cable bundles
Package Contents
  • SmartRack SRCABLEVRT12 Vertical Cable Manager
  • 6' Finger Duct With Cover
  • Mounting Hardware
Country of Origin China
Environmentally Friendly Yes
Environmental Certification RoHS
Material Steel
Weight (Approximate) 4.17 kg
Color Black
Height 24.5"
Width 12.9"
Depth 6"