Limited Time Sale$285.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209094129 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $190.00 | Model Number | 209094129 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: 11th Gen Intel Core i5-1135G7 Processor (4 Cores, 8 Threads, 8MB Intel Smart Cache, 2.40 GHz base frequency, up to 4.20 GHz max turbo frequency) Memory: Up to 64GB DDR4 RAMHard Drive: Up to 1TB PCIe Solid State DriveOperating System: Windows 11 HomeDisplay: 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSCGraphics: Intel Iris Xe Graphics Backlit Keyboard: No Numeric Keyboard: Yes Audio: Dual SpeakersPorts: 1x SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate; 2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 x HDMI 1.4b; 1 x AC smart pin; 1 x headphone/microphone combo; 1 multi-format SD media card readerWireless Connectivity: Realtek RTL8821CE-M 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi and Bluetooth 4.2 combo Camera: HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphonesBluetooth: YesPower Supply: 3-cell, 41 Wh Li-ion, 45 W Smart AC power adapterWeight: 3.75 poundsColor:Silver
| UPC | 196188798744 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Notebook |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 3.8 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 36 months |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L2 Cache | 3 MB |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel 400 series |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | CN |
| Model Number | 2795 |
| Power Device | Battery and AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam, Windows 11 Home |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Dual speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 (ac) |
| CPU Model Number | 1135G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers, Other Accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Headphone, Media Card, Solid State Drive, USB |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | Dual Speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11a, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Slots Available | 2 or more |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | HD Graphics |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form