Limited Time Sale$253.80 cheaper than the new price!!
| Management number | 209102008 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $169.20 | Model Number | 209102008 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.Brand: HPProcessor: AMD Ryzen 3 5300UOperating System: Windows 11 HomeProcessor Model Number: 5300UGraphics: AMD Radeon GraphicsGraphics Type: IntegratedProcessor Core: 4-CoreProcessor Speed (up to): 3.80GHzProcessor Brand: AMDSeries: HP LaptopScreen Size: 15.60 inchesScreen Resolution: 1366 x 768 (HD)Memory: Up to 32GB RAMType of Memory (RAM): DDR4Storage Type: SSDHard Drive: Up to 1TB SSDWireless Connectivity: Wi-Fi 5, BluetoothNumeric Keypad: TrueColor: Natural SilverPorts & Slots:2 x USB-A 3.11 x USB-C 3.11 x HDMI1 x SD Media Card Reader1 x Headphone/Microphone Combo1 x AC Smart PinDimensions: 14.11" L x 9.53" W x 0.78" HWeight: 3.75 pounds
| UPC | 197497607871 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptop |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 720p |
| Color Gamut | 45.0 |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Item Weight | 3.8 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| CPU Codename | Renoir |
| CPU L3 Cache | 10 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP Laptop |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Screen Finish | smooth |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 5300U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 3 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, headphones, and other Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Headphone, USB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone, Numeric Keypad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11a/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Built-In |
| Optical Storage Device | No Optical Storage Device |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 0.78"W x 9.53"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 2024 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form