Limited Time Sale$137.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125155 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $91.99 | Model Number | 209125155 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 810168526980 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Chromebook 14 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 3.4 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 14 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ist computers |
| Memory Speed | 4266 MHz |
| Model Number | Chromebook 14 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, USB-C |
| BuiltIn Media | 45W AC adapter with Power Cord, 64GB SD Card by IST Computers ®, 7 in 1 HUB by IST Computers ®, HP Chromebook 14 Laptop, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number Of Cells | 2 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | N4120 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External monitors, mice, keyboards, storage devices, printers, 7-in-1 Hub, headphones |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, Headphone, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 4266 MHz |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Storage |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 4 GB |
| LithiumBattery Energy Content | 47 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.85"L x 0.72"W x 8.94"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Lightweight |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form