Limited Time Sale$395.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100902 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $264.00 | Model Number | 209100902 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core i3-1315U Processor (6 Cores, 8 Threads, up to 4.5GHz) Graphics: Intel UHD Graphics Operating System: Windows 11 Pro Memory: 16GB DDR4 RAM Hard Drive: 1TB PCIe SSD Display: 15.6" FHD (1920 x 1080) Anti-Glare Connectivity: Wi-Fi 6 (802.11ax) & Bluetooth 5.3 Audio: Dual Stereo Speakers Keyboard: Full-size Keyboard with Numeric Keypad Webcam: HD Webcam Ports: 2 x USB 3.2 Type-A 1 x USB 3.2 Type-C 1 x HDMI 1.4b 1 x SD Media Card Reader 1 x Headphone/Microphone Combo Jack 1 x Gigabit Ethernet Battery: up to 8 hours Color: Black Dimensions (L x W x H): 14.09 x 9.52 x 0.78 inches Weight: 3.84 lbs
| UPC | 194850816185 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | G9 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | G9 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Windows 11 Pro, Microsoft Office |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i3-1315U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, SD card, Ethernet, Wi-Fi, and Bluetooth |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 9.52"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form